دسته بندی خدمات

درمان ریزش مو با پی آر پی

درمان ریزش مو با پی آر پی PRP
عوامل رشد در پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) برای بهبود زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه مطالعات نشان می‌دهد که پی آر پی برای درمان الگوهای ریزش مو در زنان و مردان مطمئن و اثربخش است. به همین دلیل از  درمان ریزش مو با پی آر پی استفاده می‌شود.

 

پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) چیست؟
خون انسان عمدتاً از گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاسما تشکیل شده است. پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)؛ پلاسمای خون است که با دو تا سه برابر پلاکت‌های بیش از حد معمول غنی شده است. به علاوه این پلاسما شامل مواد دیگری نظیر پلاکت عامل مشتق شده رشد (PDGF)، عامل رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، عامل رشد تبدیلی (TGF) و سایر پروتئین‌های فعال زیستی است که برای بهبود زخم و رشد مو مفید است، نیز می‌شود.

 

مکانیزم درمان پی آر پی (PRP)
پزشکان برای درمان ریزش موی سر از روش پی آر پی مو (PRP) برای رشد فولیکول‌های مو استفاده می‌کند که به موجب آن بازگشت کوچک سازی مو در آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردانه) دیده می‌شود.
تخمین زده می‌شود که ابداع پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خون با پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) می‌تواند مکانیزم بهبود طبیعی زخم در بدن را تقویت کند. همچنین احتمالاً با پی آر پی موی سر (PRP) سلول‌های بنیادی (پاپیالی پوستی) فولیکول‌های تازه پیوندزده شده مو تحریک می‌شود. پزشکان دیگر در حین فرایند پیوند مو این موضوع را احساس کرده‌اند که بدن به صورت طبیعی قادر به تولید عوامل رشد فعال زیستی برای بهبود زخم‌ها و رشد بوده و استفاده از پی آر پی موی سر مزیت اضافه‌ای ایجاد نمی‌کند.

 

درمان با روش پی آر پی (PRP) در کلینیک فتاح
در کلینیک فتاح ما از روش و تکنیک دو سانتریفیوژه برای پی آر پی مو استفاده می‌کنیم تا عوامل بیولوژیکی فعال سرم بسیار موثرتر تغلیظ شده و به کار برده شود. این روش دوتایی تنها راه برای دستیابی به میزان غلظت بهینه داروی ریزش مو و عوامل رشد در پی آر پی است.

 

نکاتی که قبل از درمان باید رعایت شوند
برخی آماده سازی های جزئی قبل از انجام درمان ریزش مو با روش PRP (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت) در کلینیک فتاح انجام می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود که عبارتند از:
•    اجتناب از مصرف هرگونه رقیق کننده خون به دلیل احتمال بروز اختلال در روند درمان
•    استفاده از تایلونول (استامینوفن) در صورت نیاز قبل از شروع روند درمان
•    جایگزینی داروهای مسدود کننده بتا مثل ایندرال (پراپرانول) با مسدود کننده‌هایی که با روند درمان سازگاری دارند.
•    اجتناب یا به حداقل رساندن مصرف دخانیات سه روز قبل از عمل و سه روز بعد از عمل. مصرف دخانیات بر روند بهبود و دریافت اکسیژن توسط پوست سر و مو تأثیر دارد.
•    مصرف الکل را در سه روز آخر قبل از انجام درمان ریزش موی سر به روش پی آر پی را به حداقل برسانید.
•    صبح روز عمل استحمام کرده و موی سر را با شامپوی روزانه خود با دقت زیاد بشوئید. از اسپری، ژل یا هر ماده دیگر حالت دهنده مو استفاده نکنید. اگر از پوششی برای مو استفاده می‌کنید در هنگام شامپو آن را برداشته و پس از شستشوی سر و قبل از شروع روند درمان پی آر پی از آن استفاده نکنید.
•    غذای معمول خود را قبل از عمل میل نموده و دو ساعت قبل از عمل حدود 16 انس (تقریباً 170 گرم) آب بیاشامید.

 

روند درمان به روش تزریق پی آر پی (PRP) برای ریزش مو
معمولاً درمان ریزش مو با روش PRP به عنوان روشی اتولوگ درترمیم مو به کار برده می‌شود بدان معنا که از خون خود بیمار در روند درمان استفاده می‌شود. برای فراهم کردن پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت) خون بیمار در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده شده تا قسمت مایع از محتویات جامد جدا شده و فعال کننده‌های پلاکت نظیر ترومبین، کلرید کلسیم و در برخی موارد کلاژن به آن اضافه شود. قسمت جامد جدا شده خون پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) نامیده می‌شود.
 سپس پلاسمای خون غنی شده با پلاکت به دست آمده به کمک یک سرنگ به محل درمان مثل محل جراحی یا محل طاسی سر مجدداً تزریق می‌شود. پلاسمای خون غنی شده با پلاکت (PRP) می‌تواند در حین عمل یا پس از آن در منطقه گیرنده موی پیوند و روی زخم و شکاف محل دهنده اسپری شود یا در پوست سر مستقیماً تزریق شود. قبل از تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)، پزشکان اغلب بی حسی موضعی با 1٪ لیدوکایین ایجاد می‌کنند.
برای برخی از بیماران ممکن است تزریق سخت و آزاردهنده باشد. برای این دسته از بیماران از بی‌حسی موضعی قبل از تزریق استفاده می‌شود تا از ناراحتی و رنج آنها کاسته شود. از بیماران در مراحل مختلف درمان عکس گرفته می‌شود تا روند درمان و بهبود خود را ببینند. ما برنامه درمانی هر فرد را متناسب با پاسخ وی به درمان تنظیم و اصلاح می‌کنیم.سپس پلاسمای خون غنی شده با پلاکت به دست آمده به کمک یک سرنگ به محل درمان مثل محل جراحی یا محل طاسی سر مجدداً تزریق می‌شود. پلاسمای خون غنی شده با پلاکت (PRP) می‌تواند در حین عمل یا پس از آن در منطقه گیرنده موی پیوند و روی زخم و شکاف محل دهنده اسپری شود یا در پوست سر مستقیماً تزریق شود. قبل از تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)، پزشکان اغلب بی حسی موضعی با 1٪ لیدوکایین ایجاد می‌کنند.
اغلب پزشکان پس از تحریک رشد مو برنامه تزریق را برای یک تا نه ماه تنظیم می‌کنند. برخی از پیشرفت‌های در رشد مو در دو تا شش ماهه اول قابل انتظار است. برای حصول نتیجه مطلوب از درمان ریزش مو با پی آر پی باید درمان در دوره‌های زمانی مشخص ادامه یابد.